Gainward

Gainward GeForce RTX 4070 Ti SUPER Panther OC 16G

Jednou z dalších společností, která se zaměřuje na výrobu grafických kareta postavených výhradně kolem grafických čipů společnosti NVIDIA je společnost Palit, pod jejíž křídla spadá také u nás daleko známější značka grafických karet Gainward. Grafické karty Gainward jsou nabízeny hnedle v několika edicích, z nichž ty nejznámější jsou herní edice Phoenix a Phantom, které se mohou ještě dále pyšnit dalšími zkratkami udávající jejich výkon jako je GS (Golden Sample), či úplně ty nejvýkonnější GLH (Goes Like Hell). Zapomenout ale nesmíme ani na cenově přívětivější edice jako je Patnther, Pegasus či Ghost.

My jsme si na GPUreport otestovali nejednu grafickou kartu této společnosti a dnes do naší databáze přibude grafická karta další, tentokrát naprostá novinka s názvem Gainward RTX 4070 Ti SUPER Panther OC 16G, kterou mi do dnešních testů zapůjčila přímo společnost GAINWARD, za což ji samozřejmě patří velké poděkování.

Gainward

 

Popis grafické karty Gainward RTX 4070 Ti SUPER Panther OC 16G
Zdroj: Alza.cz

 

Grafické karty GeForce RTX 4070 Ti SUPER jsou postavené kolem grafického čipu architektury Ada Lovelace AD103 (AD103-275-A1) společnosti NVIDIA s jedním deaktivovaným blokem GPC (Graphics Processing Clusters) a jedním blokem TPC (Texture/Processor Cluster) v jednom z dalších bloků GPC. Na tento grafický čip jsou pomocí 256bit sběrnice připojeny grafické paměti typu GDDR6X o kapacitě 16 GB. V generaci Ada Lovelace jsou pak GeForce RTX 4070 Ti SUPER zařazeny do segmentu grafických karet vysokého výkonu (high-end), kde zaujímají střední až vyšší příčky výkonnostního žebříčku. Grafické karty GeForce RTX 4070 Ti SUPER plně podporují nejnovější grafické rozhraní Vulkan a DirectX 12 Ultimate, a také proprietární technologii DLSS (Deep Learning Super Sampling), včetně nejnovější verze DLSS 3 (Frame Generation). Společnost GAINWARD pak tuto grafickou kartu vybavila masivním systémem chlazení s trojicí ventilátorů CYCLONE a lehce vyššími takty grafického čipu. Pojďme si tedy nejdříve grafickou kartu Gainward RTX 4070 Ti SUPER Panther OC 16G představit.

 

Gainward RTX 4070 Ti SUPER Panther OC 16G; balení

 

Kromě samotné grafické karty Gainward RTX 4070 Ti SUPER Panther OC 16G, v balení najdete již jen redukci napájení 16-pin/2x 8-pin. Žádnou příručku jsem v balení nenašel. Nástroj ke snadnému přetaktování grafické karty GAINWARD ExperTool II si můžete stáhnout přímo ze stránek výrobce.

 

Gainward RTX 4070 Ti SUPER Panther OC 16G; čelní strana

 

Grafická karta Gainward RTX 4070 Ti SUPER Panther OC 16G je opravdu rozměrná, na délku měří 329 mm a na základní desce vám zabere celkem 4 rozšiřující sloty. O chlazení se stará dvojice pasivů složených z hliníkových žeber, které jsou pro lepší odvod tepla z grafického čipu vybaveny šesti tepelnými trubicemi (heat pipes) a velkou měděnou dosedací základnou (Mega Cooper Base). Grafické paměti jsou chlazeny společně s grafickým čipem přes dosedací základnu, odpadní teplo z dělené napájecí kaskády je pak odváděno do žebrování obou pasivů. Všechny důležité součásti grafické karty jsou tak kvalitně chlazeny. Obrázek chladiče se mi tentokrát sehnat nepodařilo.

Aktivní část systému chlazení tvoří tři 100/95mm ventilátory CYCLONE s devíti aerodynamicky tvarovanými lopatkami, které jsou uloženy ve dvojitých kuličkových ložiskách. Ventilátory jsou rozděleny do dvou samostatných chladících zón a jejich otáčky jsou řízeny nezávisle (asynchronně). První zónu má na starosti středový ventilátor, druhou zónu chlazení pak mají na starosti oba ventilátory krajní. Grafická karta Gainward RTX 4070 Ti SUPER Panther OC 16G podporuje funkci ZERO RPM FAN, která v případě nízkých teplot všechny ventilátory zastaví a zamezí tak zbytečné hlučnosti (semi-pasivní chlazení).

ZÓNA FAN MIN RPM MAX RPM
Fan 1 Středový 1 150 (30%) 3600
Fan 2 Oba krajní 1 150 (30%) 3600

 

Gainward RTX 4070 Ti SUPER Panther OC 16G; zadní strana

 

Zadní strana grafické karty Gainward RTX 4070 Ti SUPER Panther OC 16G je překryta kovovým backplate, který slouží ke zpevnění grafické karty a ochraně jejího plošného spoje (PCB). Systém chlazení přesahuje plošný spoj grafické karty o 140 mm a tento přesah je využit pro průtok chladícího vzduchu ze zadního ventilátoru přes celou šířku žebrování chladiče.

 

Gainward RTX 4070 Ti SUPER Panther OC 16G; horní strana

 

O napájení grafické karty Gainward RTX 4070 Ti SUPER Panther OC 16G se stará zřejmě 9+2fázová kaskáda napěťových regulátorů (neměl jsem možnost demontovat chladič), která vyžaduje přídavné napájení pomocí nového 16-pin (12+4) konektoru 12VHPWR (redukce na 2x 8-pin je součástí balení). Limit spotřeby grafické karty je nastaven na 285 W (navýšit nelze) a k jejímu provozu výrobce doporučuje zdroj o výkonu minimálně 750 W (dle mých měření si ale bohatě vystačíte s PSU o výkonu nižším).

 

Gainward RTX 4070 Ti SUPER Panther OC 16G obrazové výstupy

 

Grafická karta Gainward RTX 4070 Ti SUPER Panther OC 16G disponuje výstupy typu 3x DP (1.4a) a 1x HDMI (2.1). Oba typy výstupů podporují přenos videsignálu až 8K/60Hz.

 

A když už jsme u těch obrazovaný výstupů, je třeba také poznamenat, že grafické karty generace Ada Lovelace dostaly do vínku také nové hardwarové dekodéry (NVDEC) a enkodéry (NVENC) s nativní podporou formátu AV1 (ostatní formáty jsou samozřejmě podporována také). Grafické karty GeForce RTX 4070 Ti SUPER disponují celkem jedním aktivním dekodérem NVDEC a dvěma aktivními encodéry NVENC. To je myslím dobrá zpráva například pro všechny „streamery“, kteří tak mohou v reálném čase hrát (bez ztráty výkonu) a při tom streamovat video ve formátu AV1 až do rozlišení 8K při 60 snímcích za sekundu.

 

Gainward RTX 4070 Ti SUPER Panther OC 16G - Frekvence a Boost

Gainward RTX 4070 Ti SUPER Panther OC 16G GPUZ

BIOS

Základní frekvence grafické karty Gainward RTX 4070 Ti SUPER Panther OC 16G je nastavena na 2340 MHz, boost frekvence na 2640 MHz a frekvence grafických pamětí GDDR6X na 1313 MHz (efektivně 21000 MHz). Limit spotřeby grafické karty je pak nastaven na 285 W bez možnosti jeho dalšího navýšení. Oproti referenčním hodnotám GeForce RTX 4070 Ti SUPER je tedy boost frekvence navýšena o 30 MHz. Grafické paměti jsou taktovány v referenčních hodnotách.

 

Navzdory uváděným specifikacím, zejména pak hodnotě boost frekvence, se reálná frekvence grafické karty Gainward RTX 4070 Ti SUPER Panther OC 16G v praxi pohybuje ještě výše. O kolik? To si otestujeme v kapitole o provozních vlastnostech této grafické karty.

Strana 0/0

 

SPONSORS & PARTNERS

Asus  Alza  MSI  Gigabyte
AMD  Sapphire  Gainward  Nvidia

Copyright (c) 2024 InfoTrade Powered by ASP.NET & MS SQL Server