MSI
Asus STRIX Radeon RX 7600 O8G Gaming (RECENZE)
Jste příznivcem společnosti ASUS a zejména pak grafických karet luxusní herní edice ROG STRIX? Pak by vám neměla uniknout právě ta dnešní recenze na GPUReport, ve které se podíváme na zoubky grafické kartě ASUS ROG STRIX Radeon RX 7600 O8G Gaming, kterou k testům poskytla přímo společnost ASUS.
gpureport.cz  Pavel Šantrůček  02.08.2023

OBSAH:
1. Asus STRIX RX 7600 O8G Gaming          
6. Porovnání provozních vlastností          
2. ASUS GPU Tweak III          
7. Porovnání výkonu          
3. Jak se testují grafické karty          
8. Přetaktování          
4. Testy provozních vlastností          
9. Hodnocení          
5. Zaostřeno na spotřebu          
10. Porovnání Radeon RX 7600          
 

Asus STRIX Radeon RX 7600 O8G Gaming

Společnost ASUS je známým a celosvětově velice populárním výrobcem (nejen) grafických karet, jehož výrobní portfolio tvoří grafické karty postavené kolem obou producentů grafických čipů, tedy jak AMD, tak také společnosti NVIDIA. Mezi hráči počítačových her je asi nejuznávanější edicí grafických karet této společnosti značka ROG (Republic Of Gamers) STRIX, ale jistě nesmíme zapomenout ani na jiné známe edice, jakou jsou například Expedition, Turbo, Phoenix, TUF, Dual či Cerberus.

My jsme si na GPUreport otestovali nejednu grafickou kartu této společnosti a dnes do naší databáze přibude další novinka s názvem Asus STRIX RX 7600 O8G Gaming, kterou mi k dnešním testům zapůjčila přímo společnost ASUS, za což ji samozřejmě patří velké poděkování.

ASUS

 

Popis grafické karty Asus STRIX RX 7600 O8G Gaming
Zdroj: Alza.cz

 

Grafické karty Radeon RX 7600 jsou postavené kolem grafického čipu architektury RDNA 3 (NAVI 33 XL) společnosti AMD v plné konfiguraci. Na tento grafický čip jsou pomocí 128bit sběrnice připojeny grafické paměti typu GDDR6 o kapacitě 8 GB. V generaci RDNA 3 jsou pak grafické karty Radeon RX 7600 zařazeny do segmentu grafických karet středního výkonu (mainstream), kde zaujímají střední až nižší příčky výkonnostního žebříčku. Grafické karty Radeon RX 7600 plně podporují nejnovější grafické rozhraní Vulkan a DirectX 12 Ultimate (Ray-tracing, VRS, Mesh Shading a Sampler Feedback). Společnost ASUS pak tuto grafickou kartu vybavila výkonným systémem chlazení se dvěma ventilátory AXIAL-TECH, vyššími takty grafického čipu a podporou Dual BIOS. Pojďme si tedy tuto grafickou kartu nejdříve trochu představit.

Asus STRIX RX 7600 O8G Gaming; balení

 

Kromě samotné grafické karty Asus STRIX RX 7600 O8G Gaming, balení obsahuje ještě příručku, kartičku STRIX, poděkování a dva pásky na suchý zip. Žádné DVD jsem v krabici nenašel a tak si budete muset ovladače spolu s nástrojem GPU Tweak III a Armoury Crate stáhnout přímo ze stránek výrobce sami.

 

Asus STRIX RX 7600 O8G Gaming; čelní strana

 

Grafická karta Asus STRIX RX 7600 O8G Gaming měří na délku 281 mm a na základní desce vašeho počítače zabere 3 rozšiřující sloty. O chlazení se stará dvojice pasivů poskládných z hliníkových žeber, které jsou pro lepší odvod tepla z grafického čipu vybaveny pěti kompozitními tepelnými trubicemi (heat pipes) a větší měděnou poniklovanou dosedací základnou. Grafické paměti jsou chlazeny společně s grafickým čipem přes dosedací základnu a přilehlý chladící plát, odpadní teplo z dělené napájecí kaskády je pak odváděno do žebrování obou pasivů. Všechny důležité součásti grafické karty jsou tak velmi kvalitně chlazeny.

 

Asus STRIX RX 7600 O8G Gaming; chladič
Obrázek chlazení: zdroj techpowerup.com

 

Aktivní část systému chlazení Asus STRIX RX 7600 O8G Gaming tvoří dva 100 mm ventilátory s bariérovým kroužkem AXIAL-TECH. Pro tišší chod a delší životnost jsou ventilátory uloženy ve dvojitých kuličkových ložiskách. Grafická karta podporuje funkci 0dB FAN, která v případě nízkých teplot pod 55 °C zastaví oba ventilátory chlazení a sníží tak hlučnost na minimum (semi-pasivní chlazení).

ZÓNA FAN MIN RPM MAX RPM
Fan 1 Přední + zadní 750 (30%) 3250

 

Asus STRIX RX 7600 O8G Gaming; zadní strana

 

Zadní strana grafické karty Asus STRIX RX 7600 O8G Gaming je vybavena kovovým backplate, který slouží nejen ke zpevnění grafické karty a ochraně jejího plošného spoje, ale také se podílí na chlazení komponent ze zadní strany PCB. Systém chlazení přesahuje plošný spoj grafické karty o 50/40 mm a tento přesah je využit pro průtok chladícího vzduchu ze zadního ventilátoru přes celou šířku žebrování chladiče. Výřez backplate u grafického čipu napomáhá jeho chlazení. V horním výřezu backplate pak naleznete BIOS Switch pro přepínání mezi režimy Performance mode (BIOS1) a Quiet mode (BIOS2).

 

Asus STRIX RX 7600 O8G Gaming; horní strana

 

O napájení grafické karty Asus STRIX RX 7600 O8G Gaming se stará 8+2fázová napájecí kaskáda, která vyžaduje přídavné napájení pomocí jediného 8-pin konektoru. Limit spotřeby grafické karty je nastaven na 180 W (navýšit lze o 12 % na max. 202 W) a k jejímu provozu pak výrobce doporučuje zdroj o výkonu minimálně 550 W.

 

Asus STRIX RX 7600 O8G Gaming obrazové výstupy

 

Grafická karta Asus STRIX RX 7600 O8G Gaming disponuje výstupy typu 3x DP (1.4a) a 1x HDMI (2.1). Oba typy výstupů podporují přenos videsignálu až 8K/60Hz.

 

A když už jsme u těch obrazovaný výstupů, je třeba také poznamenat, že grafické karty nové generace RDNA 3 dostaly do vínku také nové hardwarové enkodéry a dekodéry s nativní podporou formátu AV1 (samozřejmě ostatní starší formáty jsou podporovány také). Na druhou stranu, DisplayPorty se u této grafické karty dočkaly pouze verze 1.4, což by pro cílové herní rozlišení 1920x1080 nemělo být sice nijak na závadu, nicméně to ale zamrzí.

 

Asus STRIX RX 7600 O8G Gaming - Frekvence a Boost

Grafická karta Asus STRIX RX 7600 O8G Gaming disponuje dvěma BIOSy označenými jako P-mode (Performance) a Q-mode (Quiet), mezi kterými se dá přepínat pomocí switche umístěného ve výřezu backplate. Ve výchozím nastavení byla grafická karta pomocí přepínače BIOSu nastavena do režimu P-mode. Rozdíly mezi oběma BIOSy jsou následující:

Asus STRIX RX 7600 O8G Gaming GPUZ; Performance mode

Performance BIOS

Ve výchozím režimu Performance (P-mode) je základní frekvence grafické karty Asus STRIX RX 7600 O8G Gaming nastavena na 1876 MHz, herní frekvence na 2356 MHz a boost frekvence na 2754 MHz. Frekvence pamětí GDDR6 je nastavena na 2250 MHz (efektivně 18000 MHz). Oproti referenčním hodnotám Radeon RX 7600 je tedy základní frekvence navýšena o 156 MHz, boost frekvence o 99 MHz a limit spotřeby o 15 W. Grafické paměti jsou taktovány v referenčních hodnotách.

Asus STRIX RX 7600 O8G Gaming GPUZ; Quiet mode

Quiet BIOS

V režimu Quiet (Q-mode) je základní frekvence grafické karty Asus STRIX RX 7600 O8G Gaming nastavena na 1876 MHz, herní frekvence na 2356 MHz a boost frekvence opět na 2754 MHz. A protože se v tomto režimu nezměnila ani frekvence grafických pamětí a limit spotřeby grafické karty, je tak patrné, že rozdíl mezi oběma BIOSy spočívá především v jinak nastavené křivce závislosti otáček na teplotě. To si také otestujeme v kapitole o provozních vlastnostech.

Pozor na rozhraní PCIe x8 4.0!

Za zmínku stojí také využití pouze 8 propojovacích linek rozhraní PCI Express 4.0 (namísto běžně využívaných 16 linek). Majitelé základních desek s podporou PCI Express 4.0 tak budou mít s touto grafickou kartou jistou výhodu, protože chybějících 8 linek je u generace PCIe 4.0 (na rozdíl od PCIe 3.0) kompenzováno vyšší přenosovou rychlostí linek. V některých počítačových hrách s většími nároky na přenos dat mezi RAM a VRAM se tak majitelé novějších základních desek (s podporou PCI Express 4.0) mohou výjimečně dočkat lehce vyšší snímkové frekvence.

 

Jakých frekvencí však grafická karta Asus STRIX RX 7600 O8G Gaming bude dosashovat skutečně, tak to si otestujeme v kapitole o provozních vlastnostech této grafické karty.

         
 
         

SPONSORS & PARTNERS

Asus  Alza  MSI  Gigabyte
AMD  Sapphire  Gainward  Nvidia

Copyright (c) 2024 InfoTrade Powered by ASP.NET & MS SQL Server