Gigabyte
MSI GeForce RTX 4060 Ti GAMING X TRIO 8G (RECENZE)
Pokud patříte mezi příznivce společnosti MSI, pak vám grafické karty herní řady GAMING TRIO docela jistě ani nemusím nějak sáhodlouze představovat. Co bych vám ale dnes na GPUreport rád představil, tak to je nejnovější přírůstek do této TRIO rodiny, a to MSI GeForce RTX 4060 Ti GAMING X TRIO 8G.
gpureport.cz  Pavel Šantrůček  14.06.2023

OBSAH:
1. MSI RTX 4060 Ti GAMING X TRO 8G          
6. Porovnání provozních vlastností          
2. MSI Center          
7. Porovnání výkonu          
3. Jak se testují grafické karty          
8. Přetaktování          
4. Testy provozních vlastností          
9. Hodnocení          
5. Zaostřeno na spotřebu          
10. Porovnní GeForce RTX 4060 Ti          
 

MSI GeForce RTX 4060 Ti GAMING X TRIO 8G

Společnost MSI je jedním z několika předních výrobců, který své grafické karty staví kolem grafických čipů obou konkurenčních společností, tedy společnosti AMD i NVIDIA. Jako výrobce grafických karet je společnost MSI (nejen) v našich končinách velice populární, a to zejména díky svým grafickým kartám z herní edice Gaming a Suprim. Tyto grafické karty si totiž získaly oblibu mezi hráči, kteří krom dobrého výkonu u grafických karet vyžadují také nízkou hlučnost. Kromě této jasně nejpopulárnější edice Gaming, můžete v nabídce společnosti MSI nalézt také další edice grafických karet, jako jsou například Duke, Armor, GT, Ventus či Mech

My jsme si na GPUreport otestovali nejednu grafickou kartu této společnosti a dnes do naší databáze přibude další novinka s názvem MSI RTX 4060 Ti GAMING X TRIO 8G, kterou mi k dnešním testům zapůjčila přímo společnost MSI, za což ji samozřejmě patří velké poděkování.

MSI

 

Popis grafické karty MSI RTX 4060 Ti GAMING X TRIO 8G
Zdroj: Alza.cz

 

Grafické karty GeForce RTX 4060 Ti jsou postavené kolem grafického čipu architektury Ada Lovelace AD106 (AD106-350-A1) společnosti NVIDIA s jedním deaktivovaným blokem TPC (Texture/Processor Cluster). Na tento grafický čip jsou pomocí 128bit sběrnice připojeny grafické paměti typu GDDR6 o kapacitě 8 nebo 16 GB (Clamshell). V generaci Ada Lovelace jsou pak GeForce RTX 4060 Ti zařazeny do segmentu grafických karet středního výkonu (mainstream), kde zaujímají nejvyšší příčky výkonnostního žebříčku. Grafické karty GeForce RTX 4060 Ti plně podporují nejnovější grafické rozhraní Vulkan a DirectX 12 Ultimate, a také proprietární technologii DLSS (Deep Learning Super Sampling), včetně nejnovější verze DLSS 3 (Frame Generation). Společnost MSI pak tuto grafickou kartu vybavila masivním systémem chlazení TRI FROZR 3 se třemi ventilátory, vyššími takty grafického čipu, pěkným ARGB LED osvětlením, tentokrát však bez podpory Dual BIOS. Pojďme si tedy tuto grafickou kartu nejdříve trochu představit.

MSI RTX 4060 Ti GAMING X TRIO 8G; balení

 

Kromě samotné grafické karty MSI RTX 4060 Ti GAMING X TRIO 8G balení obsahuje také příručku a kovovou výztuhu, která slouží k pevnému uchycení grafické karty a zabránění jejímu průhybu ve slotu PCI Express v případě, když je grafická karta v PC instalována do vodorovné pozice (naležato). Žádné DVD s ovladači a nástrojem pro snadné přetaktování MSI Center či MSI Afterburner jsem v krabici nenašel, ty si však budete moci stáhnout sami přímo ze stránek výrobce.

 

MSI RTX 4060 Ti GAMING X TRIO 8G; čelní strana

 

Grafická karta MSI RTX 4060 Ti GAMING X TRIO 8G je rozměrná, na délku měří 338 mm a na základní desce vašeho počítače zabere celkem 3 rozšiřující sloty. O chlazení se stará systém chlazení TRI-FROZR 3 se dvěma pasivy složených z hliníkových žeber, které jsou pro lepší odvod tepla z graficého čipu vybaveny pěti tepelnámi trubicemi a větší měděnou a poniklovanou dosedací základnou. Grafické paměti jsou chlazeny společně s grafickým čipem přes dosedací základnu, odpadní teplo z modulů napájecí kaskády je pak odváděno do žebrování předního pasivu. Všechny důležité součásti grafické karty jsou tak velmi kvalitně chlazeny.

 

MSI RTX 4060 Ti GAMING X TRIO 8G; chladič
Obrázek chlazení: zdroj techpowerup.com

 

Aktivní část systému chlazení MSI RTX 4060 Ti GAMING X TRIO 8G tvoří tři 100mm ventilátory v nejnovější verzi TORX FAN 5.0 s devíti aerodynamicky tvarovanými lopatkami, které jsou po trojici u obvodu propojeny. Pro tišší chod a delší životnost jsou ventilátory uloženy ve dvojitých kuličkových ložiskách. Ventilátory jsou rozděleny do dvou chladících zón a jejich otáčky řízeny nezávidle (asynchronně). Do první zóny spadá zadní ventilátor, druhou zónu chlazení pak má na starosti společně ventilátor přední a středový. Grafická karta MSI RTX 4060 Ti GAMING X TRIO 8G podporuje technologii ZERO FROZR, která v případě nízkých teplot všechny ventilátory zcela odstaví a sníží tak hlučnost na minimum (semi-pasivní chlazení).

ZÓNA FAN MIN RPM MAX RPM
Fan 1 Zadní 1100 (30%) 3200
Fan 2 Přední+středový 1100 (30%) 3130

 

MSI RTX 4060 Ti GAMING X TRIO 8G; zadní strana

 

Zadní strana grafické karty MSI RTX 4060 Ti GAMING X TRIO 8G je vybavena kovovým backplate, který slouží ke zpevnění grafické karty a ochraně jejího plošného spoje. Systém chlazení přesahuje plošný spoj grafické karty o 155/130 mm a tento přesah je využit pro průtok chladícího vzduchu ze zadního ventilátoru přes celou šířku žebrování chladiče. Výřez backplate u grafického čipu pak napomáhá jeho chlazení.

 

MSI RTX 4060 Ti GAMING X TRIO 8G; horní strana

 

O napájení grafické karty se stará 8+1fázová napájecí kaskáda, která vyžaduje přídavné napájení pomocí jednoho 8-pin konektoru. Limit spotřeby grafické karty je nastaven na 160 W (navýšit lze o 22% na 195 W) a k jejímu provozu pak výrobce doporučuje zdroj o výkonu minimálně 550 W. Podobně jako u grafických karet řady SUPRIM, i zde je na PCB umístěna bezpečnostní pojistka, která chrání grafickou kartu před elektrickým poškozením.

Grafická karta MSI RTX 4060 Ti GAMING X TRIO 8G také disponuje pěkným ARGB LED podsvětleným panelem MSI, které je rošířeno také na trojici pruhů u středového ventilátoru. Barvy i efekty tohoto osvětlení si můžete přizpůsobit pomocí nástroje MSI Center (Mysti Light).

 

MSI RTX 4060 Ti GAMING X TRIO 8G obrazové výstupy

 

Grafická karta MSI RTX 4060 Ti GAMING X TRIO 8G disponuje výstupy typu 1x HDMI (2.1) a 3x DP (1.4a). Oba typy výstupů podporují přenos videsignálu až 8K/60Hz.

 

A když už jsme u těch obrazovaný výstupů, je třeba také poznamenat, že grafické karty generace Ada Lovelace dostaly do vínku také nové hardwarové dekodéry (NVDEC) a enkodéry (NVENC) s nativní podporou formátu AV1 (ostatní formáty jsou samozřejmě podporována také). Grafické karty GeForce RTX 4060 Ti disponují jedním aktivním dekodérem NVDEC a jedním encodérem NVENC.

 

MSI RTX 4060 Ti GAMING X TRIO 8G - Frekvence a Boost

MSI RTX 4060 Ti GAMING X TRIO 8G GPUZ

BIOS

Základní frekvence grafické karty MSI RTX 4060 Ti GAMING X TRIO 8G je nastavena na 2310 MHz, boost frekvence na 2670 MHz a frekvence grafických pamětí GDDR6 na 2250 MHz (efektivně 18000 MHz). Limit spotřeby grafické karty je pak nastaven na 160 W (s možnosti navýšení na 195 W). Oproti referenčním hodnotám GeForce RTX 4060 Ti je tedy boost frekvence navýšena o 135 MHz. Grafické paměti jsou taktovány v referenčních hodnotách.

Pozor na rozhraní PCIe x8 4.0!

Za zmínku stojí také využití pouze 8 propojovacích linek rozhraní PCI Express 4.0 (namísto běžně využívaných 16 linek). Majitelé základních desek s podporou PCI Express 4.0 tak budou mít s touto grafickou kartou jistou výhodu, protože chybějících 8 linek je u generace PCIe 4.0 (na rozdíl od PCIe 3.0) kompenzováno vyšší přenosovou rychlostí linek. V některých počítačových hrách s většími nároky na přenos dat mezi RAM a VRAM se tak majitelé novějších základních desek (s podporou PCI Express 4.0) mohou výjimečně dočkat lehce vyšší snímkové frekvence.

 

Navzdory uváděným specifikacím, zejména pak hodnotě boost frekvence, se reálná frekvence grafické karty MSI RTX 4060 Ti GAMING X TRIO 8G v praxi pohybuje ještě výše. O kolik? To si otestujeme v kapitole o provozních vlastnostech této grafické karty.

         
 
         

SPONSORS & PARTNERS

Asus  Alza  MSI  Gigabyte
AMD  Sapphire  Gainward  Nvidia

Copyright (c) 2024 InfoTrade Powered by ASP.NET & MS SQL Server