MSI
Sapphire PULSE Radeon RX 6500 XT 8G (RECENZE)
Jistě víte, že společnost SAPPHIRE zcela nečekaně vybavila jednu ze svých grafických karet Radeon RX 6500 XT dvojnásobnou velikostí VRAM o kapacitě 8 GB. Ta nese značení Sapphire PULSE Radeon RX 6500 XT 8G a my si ji dnes nejen představíme, ale také vám ukážu, co to udělalo s jejím výkonem ve hrách.
gpureport.cz  Pavel Šantrůček  21.09.2022

OBSAH:
1. Sapphire PULSE RX 6500 XT 8G          
6. Porovnání provozních vlastností          
2. Sapphire TriXX          
7. Porovnání výkonu          
3. Jak ser testují grafické karty          
8. Přetaktování          
4. Testy provozních vlastností          
9. Hodnocení          
5. Zaostřeno na spotřebu          
 

Sapphire PULSE Radeon RX 6500 XT 8G

Společnost SAPPHIRE je předním výrobcem grafických karet z oněch nemnoha společností, které své produkty staví výhradně kolem grafických čipů společnosti AMD. V nabídce této společnosti tak můžete nalézt kompletní portfolio Radeonů od těch nejslabších, až po ty úplně nejvýkonnější, které jsou vydávány ve velmi populárních herních edicích Nitro, Toxic a Pulse.

My jsme si na GPUreport otestovali nejednu grafickou kartu této společnosti a dnes do naší databáze přibude grafická karta další, tentokrát naprostá novinka s názvem Sapphire PULSE RX 6500 XT 8G, která se od ostatních Radeon RX 6500 XT odlišuje především tím, že ji výrobce vybavil celkem 8 GB grafické paměti. Tuto grafickou kartu mi pak do dnešních testů zapůjčila společnost Alza.cz, za což ji samozřejmě patří velké poděkování.

Alza.cz

 

Popis grafické karty Sapphire PULSE RX 6500 XT 8G
Zdroj: Alza.cz

 

Grafické karty Radeon RX 6500 XT jsou postavené kolem grafického čipu architektury RDNA 2 (NAVI 24 XT) společnosti AMD v plné konfiguraci. Na tento grafický čip jsou pomocí 64bit sběrnice připojeny grafické paměti typu GDDR6 o kapacitě 4 GB nebo 8 GB. V generaci RDNA 2 jsou pak grafické karty Radeon RX 6500 XT zařazeny do segmentu grafických karet středního výkonu (mainstream), kde zaujímají ty nejnižší příčky výkonnostního žebříčku. Grafické karty Radeon RX 6500 XT plně podporují nejnovější grafické rozhraní DirectX 12 Ultimate (Ray-tracing, VRS, Mesh Shading a Sampler Feedback). Kromě již zmíněné grafické paměti o kapacitě 8 GB pak společnost Sapphire vybavila tuto grafickou kartu systémem chlazení DUAL-X se dvěma ventilátory a vyššímy takty grafického čipu. Pojďme si tedy nejdříve grafickou kartu Sapphire PULSE RX 6500 XT 8G představit.

 

Sapphire PULSE RX 6500 XT 8G; balení

 

Balení grafické karty je to nejskromnější, kromě samotné grafické karty Sapphire PULSE RX 6500 XT 8G v balení naleznete již jen příručku. Žádné DVD s ovladači a nástrojem Sapphire TriXX jsem v krabici nenašel, vše si ale můžete sami stáhnout přímo ze stránek výrobce.

 

Sapphire PULSE RX 6500 XT 8G; čelní strana

 

Grafická karta Sapphire PULSE RX 6500 XT 8G měří na délku pouze 194 mm a na základní desce vašeho počítače zabere jen 2 rozšiřující sloty. O chlazení se stará prakticky totožný systém chlazení, který známe z "obyčejné" grafické karty Sapphire PULSE RX 6500 XT 4G. Jedná se tedy o pasiv složený z hliníkových žeber, který je pro lepší odvod tepla z grafického čipu vybaven dvěma tepelnými trubicemi (heat pipes) a větší dosedací základnou pro grafický čip. Přední dva moduly grafické paměti jsou přes dosedací základnu chlazeny společně s grafickým čipem, druhé dva moduly VRAM jsou pak osazeny ze zadní části PCB v režimu Clamshell (obdobně jako GeForce RTX 3090) a chlazeny pomocí kovového backplate. Odpadní teplo z modulů napájecí kaskády je odváděno přímo do žebrování pasivu. Všechny důležité komponenty grafické karty jsou tak chlazeny.

 

Sapphire PULSE RX 6500 XT 8G; chladič
Obrázek chlazení Sapphire PULSE RX 6500 XT 4G: zdroj techpowerup.com

 

Aktivní část systému chlazení Sapphire PULSE RX 6500 XT 8G tvoří dva ventilátory s jedenácti aerodynamicky tvarovanými lopatkami o průměru 90 mm. Pro tišší chod a delší životnost jsou ventilátory uloženy ve dvojitých kuličkových ložiskách. Grafická karta podporuje funkci Intelligent Fan Control, která v případě nízkých teplot grafického čipu zastaví všechny ventilátory chlazení a sníží tak svou hlučnost na minimum (semi-pasivní chlazení).

 

Sapphire PULSE RX 6500 XT 8G; zadní strana

 

Zadní strana grafické karty Sapphire PULSE RX 6500 XT 8G je vybavena kovovým backplate, který slouží nejen ke zpevnění grafické karty a ochraně jejího plošného spoje, ale také se aktivně podílí na chlazení modulů VRAM umístěných ze zadní strany PCB. Systém chlazení přesahuje plošný spoj grafické karty o 40 mm a tento přesah je využit pro průtok chladícího vzduchu z druhého ventilátoru přes celou šířku žebrování chladiče. Výřez kolem grafického čipu pak napomáhá jeho chlazení.

 

Sapphire PULSE RX 6500 XT 8G; horní strana

 

O napájení grafické karty Sapphire PULSE RX 6500 XT 8G se stará zřejmě 4 +1fázová kaskáda napěťových regulátorů (neměl jsem možnost demontovat chladič), která vyžaduje přídavné napájení pomocí jediného 8-pin konektoru. Limit spotřeby grafického čipu je nastaven na 95 W a navýšit lze až o 15%. TBP (Total Board Power) grafické karty by se tak měl pohybovat někde kolem hranice 130 W a výrobce k jejímu provozu doporučuje zdroj o výkonu minimálně 400 W.

 

Sapphire PULSE RX 6500 XT 8G obrazové výstupy

 

Grafická karta Sapphire PULSE RX 6500 XT 8G disponuje pouze dvěma obrazovými výstupy typu 1x HDMI (2.1) a 1x DP (1.4a). Oba typy výstupů podporují přenos videsignálu až 8K/60Hz.

 

Sapphire PULSE RX 6500 XT 8G - Frekvence a Boost

Sapphire PULSE RX 6500 XT 8G GPUZ

 

Základní frekvence grafické karty Sapphire PULSE RX 6500 XT 8G nastavena na 2470 MHz, herní frekvence na 2695 MHz a boost frekvence na 2855 MHz. Frekvence pamětí GDDR6 je nastavena na 2248 MHz (efektivně 18000 MHz). Oproti referenčním hodnotám Radeon RX 6500 XT je tedy základní frekvence navýšena o 160 MHz a boost frekvence o 40 MHz. Grafické paměti jsou taktovány v referenčních hodnotách.

 

Info
Za zmínku stojí také využití pouze 4 propojovacích linek rozhraní PCI Express 4.0 (namísto běžně využívaných 16 linek). Majitelé základních desek s podporou PCI Express 4.0 tak budou mít s touto grafickou kartou opravdu velkou výhodu, protože chybějících 12 linek je u generace PCIe 4.0 (na rozdíl od PCIe 3.0) kompenzováno vyšší přenosovou rychlostí linek. V některých počítačových hrách s většími nároky na přenos dat mezi RAM a VRAM se tak majitelé novějších základních desek (s podporou PCI Express 4.0) mohou dočkat o poznání vyšší snímkové frekvence!!!

 

Jakých frekvencí však grafická karta Sapphire PULSE RX 6500 XT 8G dosahuje skutečně, tak to si otestujeme v kapitole o provozních vlastnostech této grafické karty.

         
 
         

SPONSORS & PARTNERS

Asus  Alza  MSI  Gigabyte
AMD  Sapphire  Gainward  Nvidia

Copyright (c) 2024 InfoTrade Powered by ASP.NET & MS SQL Server