Blokové schéma
Blokové schéma GA104
Frontend
Graphics Processing Cluster (GPC)
GA104 Graphics Processing Cluster (GPC)
Streaming Multiprocessor (SM)
GA104 Streaming Multiprocessor (SM)
Framebuffer (VRAM)
  • GPC: 6x
  • TPC: 24x
  • SM: 48x
  • CUDA Cores: 6144x
  • Tensor Cores: 192x
  • RT Cores: 48x
  • TMUs: 192x
  • ROPs: 96x
SPECIFIKACE NVIDIA GEFORCE RTX 3060 Ti
  RTX 3060 Ti RTX 2080S RTX 2060S
CUDA Cores 4864 3072 2176
RT Cores 38 48 34
Tensor Cores 152 384 272
TMUs 152 192 136
ROPs 80 64 64
Base Clock 1410 MHz 1650 MHz 1470 MHz
Boost Clock 1665 MHz 1815** MHz 1650** MHz
Memory Clock 14Gbps GDDR6 15.5Gbps GDDR6 14 Gbps GDDR6
Memory Bus Width 256-bit 256-bit 256-bit
VRAM 8GB 8GB 8GB
TDP 200 W 250** W 175** W