Gigabyte
Gainward GTX 1660 Ti Pegasus: výkon za dobrou cenu?
Tou nejlacinější grafickou kartou GeForce GTX 1660 Ti na našem trhu je dnes Gainward GTX 1660 Ti Pegasus. Cenovka této karty je nastavena přesně na doporučenou cenu 7 600 Kč, leckde ji však seženete dokonce i levněji. Jaký tedy je tento „mini“ Gainward ve stísněném formátu ITX?
gpureport.cz  Pavel Šantrůček  28.02.2019

OBSAH:
1. Gainward GTX 1660 Ti Pegasus          
9. Far Cry 5          
2. Gainward Expertool II          
10. Strange Brigade          
3. Jak testujeme grafické karty          
11. Shadow of the Tomb Raider          
4. Testy provozních vlastností          
12. Hitman 2          
5. Crysis 3          
13. Battlefield 5          
6. Middle-earth: Shadow of War          
14. Teplota, hlučnost a spotřeba          
7. Assassin's Creed: Origins          
15. Přetaktování          
8. Wolfenstein II: The New Colossus          
16. Hodnocení          
 

Gainward GTX 1660 Ti Pegasus

Jednou z dalších společností, která se zaměřuje na výrobu grafických kareta postavených výhradně kolem grafických čipů společnosti NVIDIA je společnost Palit, pod jejíž křídla spadá také u nás daleko známější značka grafických karet Gainward. Grafické karty Gainward jsou nabízeny hnedle v několika edicích, z nichž ty nejznámější jsou herní edice Phoenix a Phantom, které se mohou ještě dále pyšnit dalšími zkratkami udávající jejich výkon jako je GS (Golden Sample), či úplně ty nejvýkonnější GLH (Goes Like Hell).

My jsme si na GPUreport otestovali nejednu grafickou kartu této společnosti a dnes do naší databáze přibude grafická karta další, tentokrát s novým názvem Gainward GTX 1660 Ti Pegasus. Tato grafická karta nabízí minimalistické rozměry formátu ITX v plně referenčních specifikacích GeForce GTX 1660 Ti a návdavkem k tomu pak více jak lákavou pořizovací cenu. K dnešním testům mi tuto grafickou kartu zapůjčila přímo společnost Gainward, za což ji samozřejmě patří velké poděkování. Jaká tedy je grafická karta Gainward GTX 1660 Ti Pegasus?

Gainward

 

Popis grafické karty Gainward GTX 1660 Ti Pegasus
Zdroj: Alza.cz

 

Grafická karta Gainward GTX 1660 Ti Pegasus je určena pro všechny středně náročné hráče počítačových her. Tato grafická karta je postavena kolem nejnovějšího grafického čipu TU116 (TU116-400-A1) společnosti NVIDIA, který přichází bez podpory akcelerace real-time raytracingu (RT Cores) a výpočtů strojového učení (Tensor Cores). Na tento grafický čip jsou pomocí 192bit sběrnice připojeny grafické paměti typu GDDR6 o celkové kapacitě 6 GB. Výrobce pak tuto kartu sestavil do formátu ITX s poměrně jednoduchým systémem chlazení s jediným ventilátorem.

Gainward GTX 1660 Ti Pegasus balení

 

Balení grafické karty je poměrně skromné, kromě samotné grafické karty Gainward GTX 1660 Ti Pegasus balení obsahuje již jen příručku a DVD, jehož obsahem jsou ovladače grafické karty a také nástroj pro snadné přetaktování grafické karty Gainward Expertool II.

 

Gainward GTX 1660 Ti Pegasus front

 

Grafická karta Gainward GTX 1660 Ti Pegasus měří na délku pouhých 168 mm a na základní desce vám zabere celkem 2 rozšiřující sloty. O chlazení grafické karty se stará pasiv složený z hliníkových žeber a hliníkové základny. Pro lepší odvod tepla z grafického čipu je pasiv vybaven trojicí měděných tepelných trubic (heatpipe). Odpadní teplo z grafických pamětí i modulů napájecí kaskády je odváděno přímo do základny hlavního pasivu a všechny důležité komponenty jsou tak poměrně kvalitně chlazeny.

Aktivní část systému chlazení tvoří jediný 95mm ventilátor s aerodynamicky tvarovanými lopatkami. Grafická karta Gainward GTX 1660 Ti Pegasus bohužel nedisponuje funkcí Zero RPM Fan (semi-pasivní chlazení) a tak se ventilátor otáčí rychlosti 1000 ot/min i v době, kdy karta není nijak vytížena a aktivní chlazení by tak zapotřebí nebylo. Naštěstí, hlučnost ventilátoru při této rychlosti otáčení je naprosto minimální. Grafická karta Gainward GTX 1660 Ti Pegasus nedisponuje žádným LED osvětlením.

 

Gainward GTX 1660 Ti Pegasus back

 

Zadní strana grafické karty Gainward GTX 1660 Ti Pegasus není překryta žádným backplate.

 

Gainward GTX 1660 Ti Pegasus top

 

O napájení grafické karty Gainward GTX 1660 Ti Pegasus se stará zřejmě 4+2fázová kaskáda napěťových regulátorů (neměl jsem tentokrát možnost sundat chladič), která vyžaduje přídavné napájení pomocí jednoho 8-pin konektoru. Grafická karta Gainward GTX 1660 Ti Pegasus má TDP nastavené na 120 W (max. 130 W) a k jejímu provozu je tak doporučen zdroj o výkonu minimálně 450 W.

 

Gainward GTX 1660 Ti Pegasus obrazové výatupy

 

Grafická karta Gainward GTX 1660 Ti Pegasus disponuje jen základní výbavou obrazových výstupů typu 1x HDMI (2.0b) a 1x DP a 1x DVI-D (Dual Link).

 

Gainward GTX 1660 Ti Pegasus - Frekvence a Boost

 

Gainward GTX 1660 Ti Pegasus GPUZGainward GTX 1660 Ti Pegasus GPUZ TDP

 

Nástroj GPU-Z bohužel grafické karty GeForce GTX 1600 Ti prozatím nezná, a tak jsem se pokusil chybějící údaje doplnit sám. Základní frekvence grafické karty Gainward GTX 1660 Ti Pegasus je 1500 MHz, Boost frekvence je 1770 MHz a frekvence pamětí GDDR6 pak 1500 MHz (efektivně 12000 MHz). Všechny frekvence jsou tedy nastaveny na referenční specifikace GeForce GTX 1660 Ti.

Navzdory uváděným specifikacím, zejména pak hodnotě Boost frekvence, se reálná frekvence grafické karty Gainward GTX 1660 Ti Pegasus v praxi pohybuje ještě výše. O kolik? To si otestujeme v kapitole o provozních vlastnostech této grafické karty.

         
 
         

SPONSORS & PARTNERS

Asus  Alza  MSI  Gigabyte
AMD  Sapphire  Asbis  EVGA  Nvidia

Copyright (c) 2019 InfoTrade Powered by ASP.NET & MS SQL Server